DÅ™Ãve, než kdokoli podnikne prvnà kroky na cestÄ› k vlastnÃmu Äesneku, mÄ›l by znát alespoň hlavnà pilÃÅ™e „Äesnekové abecedy“. ZákladnÃm dvojÃm dÄ›lenÃm Äesneku je podle jejich palice na paliÄaté a nepaliÄaté, podle obdobà výsadby na odrůdy vysazované na jaÅ™e nebo na podzim.
ÄŒesnek paliÄák
Je typický kulovitým kvÄ›tenstvÃm s pacibulkami. Pokud toto kvÄ›tenstvà neodstranÃme, výnos bude nižšÃ. Velké (v kuchyni lépe zpracovatelné) stroužky paliÄáku směřujà ke stÅ™edu, mnohdy jsou fialovÄ› zbarvené, ale dÅ™Ãve vysychajÃ, neboÅ¥ tvrdým stvolem proudà k Äesnekové palici vÃce vzduchu.
ÄŒesnek nepaliÄák
Nevytvářà kvÄ›tenstvÃ, a proto nenà tolik vysilován. Je intenzivnÄ›jÅ¡Ã, jelikož obsahuje vÃce silic, vÅ¡e se ukládá do cibule. Jeho výhody spoÄÃvajà také ve spolehlivém výnosu, dobré adaptaci na prostÅ™edÃ, a jak je známo, má nejdelÅ¡Ã skladovatelnou dobu. Stroužky nepaliÄáku jsou na rozdÃl od paliÄáku orientovány ve spirále okolo stÅ™edu. NepaliÄatý Äesnek se v ÄŒesku pÄ›stuje snáze, avÅ¡ak jeho oblÃbenost je vyÅ¡Å¡Ã v ostatnÃch zemÃch. ÄŒeÅ¡tà spotÅ™ebitelé a pÄ›stitelé naopak preferujà Äesnek paliÄák.
Ozimý Äesnek
SázÃme zhruba od Å™Ãjna do prosince, ideálnÄ› vÅ¡ak tehdy, když se teplota půdy stabilnÄ› snÞà pod 9°C. Sklizeň pak bývá zpravidla na zaÄátku léta a tyto odrůdy mÃvajà horÅ¡Ã skladovatelnost.
Jarnà odrůdy Äesneku
Vysazujeme zaÄátkem bÅ™ezna, majà kratÅ¡Ã vegetaÄnà dobu a tudÞ i nižšà výnosy, za to se vÅ¡ak snadnÄ›ji skladujÃ. Jsou odolnÄ›jÅ¡Ã vůÄi chorobám a Å¡kůdcům.
Dále je tÅ™eba rozliÅ¡ovat Äesnek na
- konzumnà – urÄený k okamžité spotÅ™ebÄ›
- sadbový – má daleko vyÅ¡Å¡Ã kvalitu, je kontrolovaný a také výraznÄ› dražšÃ, než Äesnek konzumnÃ